Cинельніківський район
www.sinel.dp.gov.ua


Діти, які втратили батьків, або їхні батьки в силу різних обставин не можуть виконувати свої обов’язки, потребують родинного тепла і виховання.

Проблема дитячого сирітства з кожним днем стає актуальнішою і болючішою темою для нашого суспільства. Однак останніми роками змінилися пріоритети державної політики. Починаючи з 2005 року в Україні розпочато реформування державної системи захисту прав дітей, основними напрямками якої є:

- розвиток сімейних форм виховання дітей, що не мають батьківської опіки;

- реформування державної системи влаштування таких дітей;

- підтримка сімей, які знаходяться в складних життєвих обставинах;

- створення умов для реінтеграції дітей в сімейне оточення.

Перевага надається вихованню дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування у родині. Форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у сім’ю - усиновлення, опіка/піклування, прийомні сім’ї (ПС), дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ).
Прийомна сім’я — це сім’я або особа, що не перебуває в шлюбі, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1 до 4 дітей на виховання та спільне проживання. Ті, хто прийняв дітей у прийомну сім’ю, є прийомними батьками, а влаштовані діти — прийомними дітьми. Діти перебувають у прийомній родині до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання — до 23 років або до закінчення навчання.
Дитячий будинок сімейного типу — окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних. Діти перебувають у дитячому будинку сімейного типу до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання — до 23 років або до закінчення навчання.
Опіка та піклування над дітьми в Україні — влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів.
Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцятирічного віку, а піклування — над дитиною віком від 14 до 18 років. Опіка та піклування встановлюється з метою виховання неповнолітніх дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав або з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів цих дітей.

Особа, яка хоче прийняти дитину, створивши прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, оформити опіку чи піклування повинна пройти навчання (курс підготовки) кандидатів в опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі у Дніпропетровському обласному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: м. Дніпро, вул. О. Поля, 83. Такі ж курси за бажанням можуть пройти кандидати в усиновлювачі.
Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду.

Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Для дитини родина у переважній більшості випадків виступає першим і основним компонентом середовища, у якому безпосередньо відбувається її фізичний, психічний, емоційний, інтелектуальний та соціальний розвиток. Цілком очевидно, що одним із першочергових завдань державної політики, як взагалі так і на місцевому рівні, у сфері захисту прав дітей є створення належних умов для забезпечення реалізації права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування зростати в родинному оточенні, які з тих чи інших причин перебувають поза межами сімейного виховання.

На жаль, обділені діти, відчуваючи свою неповноцінність і беззахисність, часто зневірюються у справедливості суспільства та сенсі подальшого життя. Тому ми, дорослі, зі свого боку маємо докласти максимум зусиль для того, щоб не допустити втрати віри, любові та надії у дітей, яким не пощастило з біологічними батьками.

Кожна дитина має право на виховання у сім’ї!

На сьогоднішній день на території новоствореного Синельниківського району функціонують 20 прийомних сімей, в яких виховуються 40 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та 13 дитячих будинків сімейного типу вихованцями яких є 96 статусних дітей.

У кожної родини є можливість подарувати дитині-сироті та дитині, позбавленої батьківського піклування, свою любов та щасливе дитинство!

Консультування з приводу створення та функціонування ПС/ДБСТ, оформлення опіки/піклування, усиновлення, патронату та наставництва, навчання на курсах щодо виховання, взаємодії з дитиною-сиротою, дитиною позбавленої батьківського піклування та дитиною, яка опинилася в складних життєвих обставинах, тощо можна отримати у службі у справах дітей Синельниківської райдержадміністрації за адресою: м.Синельникове, вул.Богми, 3 або у працівників ССД РДА у смт. Васильківка, Межова, Петропавлівка, Покровка.



Начальник служби у справах дітей
Синельниківської райдержадміністрації
Валентина ЧЕРНИШОВА