www.sinel.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Четверг, 28 березня 2024 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Cинельніківський район >> Новини
Наслідки неоформлених трудових відносин
Версія для друку Написати листа

Неоформлені трудові відносини, неофіційна зарплата позбавляють не лише частки пенсії в майбутньому, а й інших соціальних виплат

Виплата заробітної плати “в конвертах”, мабуть, влаштовує і роботодавців, і їхніх найманих працівників. Однак, ситуація мала змінитися з 2004 року, коли замість трудового стажу Законом України від “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” введено термін “страховий стаж”, тобто пенсію почали нараховувати тільки з того заробітку, з якого сплачено страхові внески. Здавалося б, наймані працівники відразу почнуть вимагати сплати заробленого по-білому. Проте з’ясувалося, що їхнє становище (проблеми з працевлаштуванням та суцільна залежність від роботодавця) не дає проявляти ініціативу.
Для зарахування до страхового стажу у повному розмірі одного робочого місяця розмір внесків, що сплачується роботодавцем до органів Пенсійного фонду, має бути не меншим, ніж внески, обчислені із мінімальної заробітної плати.
Через виплату зарплати “в конвертах” до місцевих бюджетів не надходять необхідні кошти, що безпосередньо відбивається на рівні життя і на розв’язанні безлічі соціальних проблем. Скорочується і фінансування соціальних статей з Держбюджету. Все це мають добре усвідомлювати всі роботодавці, підприємці та наймані працівники.
Єдиний соціальний внесок, який сплачується із нарахованих заробітних плат робітників – це консолідований внесок, який розмежовується на соціальні фонди.
Виплата заробітної плати в “конвертах” позбавляє працюючих таких соціальних гарантій, як: оплата тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною та допомогу по вагітності й пологах; виплата втраченого заробітку у зв’язку з втратою непрацездатності у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; виплата допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи. Через несплату єдиного соціального внеску наймані працівники втрачають страховий стаж та можливість одержання заробленої пенсії за віком, по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника.
Органи Пенсійного фонду України використовуючи інформацію бази даних державного реєстру соціального страхування визначають перелік платників, які найманим робітникам виплачують заробітну плату нижче мінімальної. Дана інформація надається до Державної податкової служби області та Головному управлінню Держпраці області для проведення перевірок щодо порушення норм чинного законодавства.
За інформацією Пенсійного фонду органами Державної податкової служби та Головного управління Держпраці області, в межах повноважень, проводяться перевірки роботодавців. І є результат – кількість застрахованих осіб, у яких заробітна плата менше мінімальної, у грудні 2019 року
зменшилася на 21,0 тисячу осіб у порівнянні з січнем 2019 року.

Вже не перший рік органами Фонду проводиться індивідуальна роз’яснювальної робота з працедавцями щодо необхідності збільшення фонду оплати праці. На засіданнях комісій при держадміністраціях спільно з податківцями та інспекторами з питань праці заслуховуються роботодавці, які нараховують заробітну плату у незначних розмірах (нижчих або на рівні законодавчо встановленої мінімальної).
Дане питання знаходиться на контролі Уряду та Дніпропетровської облдержадміністрації. В області підписано Угоду з Дніпропетровським обласним об'єднанням профспілок та з Федерацією організації роботодавців Дніпропетровщини про співпрацю і заходи щодо реалізації напрямів в даній роботі. За участю первинних профспілкових організацій проводяться зустрічі в колективах та засідання “круглих столів”, направляються листи керівникам підприємств, на яких є первинні профспілкові організації. Спеціалісти Фонду продовжують спілкуватися з людьми під час телефонних “гарячих ліній”, на постійних прийомах громадян.
Проте й самі працівники мають усвідомлювати вимоги чинного законодавства та дбати про своє майбутнє. Необхідно вже зараз відстоювати свої конституційні права – вимагати від роботодавців офіційного оформлення трудових відносин та сплати єдиного внеску до Пенсійного фонду України з усієї суми отриманого заробітку.

Юрій КОЗАК,
начальник Головного управління
Пенсійного фонду України в
Дніпропетровській області
Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор