www.sinel.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Неділя, 20 вересня 2020 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Cинельніківський район >> Новини
Обов'язкова частка у спадщині.
Версія для друку Написати листа
В даний час практично кожна третя спадкова справа, що розглядається в судовому порядку, так чи інакше пов'язана з правом на обов'язкову частку в спадковому майні. У суді нерідко розглядаються справи за позовними вимогами осіб, які претендують на обов'язкову частку в спадковому майні спадкодавця. Синельниківське бюро правової допомоги відповідає на питання, в якому випадку особи можуть претендувати на обов'язкову частку у спадщині?

Звернемося до норм законодавства, щоб уточнити і визначитися, хто ж має право на обов'язкову частку в спадковому майні.
Відповідно до ст. 1241 ЦК України, малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатні вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них при спадкуванні за законом (обов'язкова частка).
Слід взяти до уваги, що перелік осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, встановлений в ст. 1241 Цивільного кодексу України, є вичерпним, тобто не підлягає розширеному тлумаченню. Про це зазначено в Постанові Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування».
Що стосується прийняття обов'язкової частки у спадщині, у цьому випадку діють загальні принципи: той зі спадкоємців, хто мав право на обов'язкову частку у спадщині та проживав разом із спадкодавцем на день його смерті, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо в установленому законом порядку не відмовився від свого права на спадок. Якщо ж спадкоємець, який має право на обов'язкову частку у спадщині, не проживав зі спадкодавцем на день його смерті і не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину.
У разі якщо були порушені права спадкоємців на обов'язкову частку у спадщині, судовим рішенням може бути вирішене питання про недійсність свідоцтва про право на спадщину лише в тій частині, яка складає обов'язкову частку у спадщині.
Суд в залежності від ситуації може зменшити розмір обов'язкової частки у спадщині, беручи до уваги відносини між спадкоємцем і спадкодавцем, а також в залежності від інших обставин, що мають істотне значення, наприклад, враховуючи майновий стан спадкоємця, який претендує на обов'язкову частку у спадщині.
Статті 1224 Цивільного кодексу України містить положення, відповідно до яких особа, яка має право на обов'язкову частку у спадщині, може не отримати її в результаті усунення її від спадкування за передбачених законом підстав.
Ще раз підкреслимо, що особливість обов'язкової частки в спадщині полягає в тому, що її виділення не залежить від волі спадкодавця. Навіть якщо в заповіті спадкодавця немає вказівки на особу, яка має право на обов'язкову частку у спадщині, ця особа все одно має право на виділення обов'язкової частки з спадкового майна. Однак це зовсім не означає, що позбавити такого права спадкоємця вже не можливо.

Головний спеціаліст
«Синельниківське бюро правової допомоги»
Ніна Кулініч
Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор